کنارک شناسی

پزم تیاب روستایی مستعد (همراه با تصاویر )

بندر صیادی پزم تیاب یکی از روستاهایی است که از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های بالقوه گردشگری-تفریحی و اقتصادی خوبی برخوردار است و چون نگینی بر انگشتر در حاشیه خلیج عمان با ساحلی آرام و دلنشینی که توجه هر ناظر و بیننده‌ای را بخود جلب می‌نماید

ساحل زیبای پزم تیاب در شهرستان کنارک سیستان و بلوچستان با مناظری چشم نواز و داشتن صخره های سنگی، دریایی زلال و ساحلی تمیز جذاب برای گردشگران و هموطنان است

نام پزم برگرفته ازپوزه کوهی که قسمت جنوب ازسمت شرق وغرب ادامه دارد روستای پزم تیاب بامساحت ۷۴۸۴۵متر مربع در منتهی الیه جنوب شرق ایران درکنار آب های نیلگون دریای عمان واقع شده است این روستای از جانب شمال به دهستان جهلیان و از جانب جنوب به دریای عمان و از جانب شرق به شهرستان کنارک و از جانب مغرب به دریای عمان محدود است.مردم روستای با تلاش خود صید و صیادی را انجام می دهند.

دماغه پزم اسکله کُنارک به طول ۱۲ الی ۱۳ کیلومتر است. وجود یک خشکی طولانی به صورت طبیعی در وسط دریا چشم‌انداز بسیار زیبایی را ایجاد نموده‌ است. این دماغه شبیه وال یا نهنگ است.

صید و صیادی شغل عمده ساحل نشینان و دریادلان منطقه پزم است که با تحمل سختی‌ها و مشکلات فراوان، در جدال با امواج سهمگین دریای عمان و اقیانوس هند، به منظور کسب روزی حلال، کمر همت بسته و در زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی و عدم وابستگی و ارزآوری هر چه بیشتر، یار و یاور نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. جمعیت این روستای ساحلی ۲ هزار و ۵۰۰ نفر است.

این منطقه از لحاظ وجود گونه‌های منحصر به فرد نیازمند توجه ویژه است. وجود گونه‌های مختلف خرچنگ‌ها، پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین سواحل شنی تخم‌گذاری لاک پشت سبز یکی از دلایل اهمیت این منطقه ساحلی-دریایی است.

باتشکر از حمزه رزمی بابت عکس های زیبا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن