کنارک شناسی

کنارک شناسی

شهر کُنارک یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران در شهرستان کنارک است.

آپلود عکسکنارک در کرانهٔ باختری خلیج چابهار و بر ساحل دریای عمان قرار گرفته و شهری بندری است
موقعیت جغرافیایی
شهرستان کُنارک با مساحتی بالغ بر ۱۱،۵۶۷ کیلومتر و به مرکزیت شهر کنارک می باشد. کل جمعیت آن ۶۷۵۸۲ نفر است که از این تعداد ۴۲۱۳۹ نفر در روستا و ۲۵۴۴۳ نفر در شهر زندگی می کنند . در مورد وجه تسمیه این شهر آن چه که بر سر زبان ها باقی‌مانده این است که در این مکان درختان کنار زیادی یافت می شده که به همین علت این شهر کوچک بندری به کُنارک معروف گشت.
آپلود عکس

تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان کنارک
دهستان جهلیان
دهستان کهیر
شهر: کنارک

بخش زرآباد
دهستان زرآباد شرقی
دهستان زرآباد غربی
شهرستان کُنارک دارای یک شهر کنارک دو بخش کُنارک و زرآباد، چهار دهستان زرآباد شرقی و زرآباد غربی، کهیر و جهلیان می باشد . این شهرستان از شمال به شهرستان نیکشهر، از جنوب به دریای عمان، از شرق به شهرستان چابهار از غرب به استان هرمزگان منتهی می شود.
قتصاد و صنعت
کُنارک رشد خود را مدیون موقعیت مناسب صید و صیادی و نیز موقعیت تجاری بخصوص با کشورهای پاکستان و حوزه خلیج فارس است. وجود دو کارگاه قایق‌سازی در شهر مکمل فعالیت‌های صیادی و تجاری بوده و توان پذیرش جمعیت کُنارک را در سطحی نسبتاً بالا نگه داشته‌است. بعد از انقلاب اسلامی اجرای طرح های زیربنایی و توسعه بنادر و احداث اسکله های جدید به آن رونق بیشتری بخشیده است.
آپلود عکس
همچنین، نیروگاه گازی کنارک از منابع تأمین انرژی این منطقه است.

موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی شهرستان کنارک:

شهرستان کنارک در نقشه از شمال به شهرستان نیکشهر، از جنوب به دریای عمان ،از شرق به شهرستان چابهار ازغرب به استان هرمزگان محدود می شود. مساحت این شهرستان ۱۱۵۶۷ کیلومتر مربع و مسافت تا تهران ۱۷۹۳ کیلومتر می باشد. شهرستان کنارک دارای ۴ دهستان می باشد و مردم به زبان بلوچی با گویش مکرانی صحبت می کنند
شهرستان کنارک دارای آب هوای گرم و مرطوب می باشد . هوای آن در اوج تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی مونسون معتدل می باشد . این منطقه گرم ترین نقطه کشور در زمستان می باشد. این شهرستان دارای رشته کوه های گل فشان ، کوه گوردیم و کوههای مینیاتوری می باشد. همچنین رورخانه های کهیر ، راپچ کاریانی ، بندینی و سرگان از مهمترین منابع آبی این شهرستان بشمار می رود.
پیشینه تاریخی شهرستان کنارک:

اقوام و آداب رسوم شهرستان کنارک:
با عنایت به موقعیت تجاری صنعتی و شرایط اقلیمی منطقه عمده طوایف (سنی مذهب) بلوچ آریای و مهاجرینی از سایر نقاط استان و کشور در شهرستان کنارک با صفا و صمیمیت درکنار یکدیگر زندگی می کنند. عید نوروز بیشتر در نقاط شهری جشن گرفته می شود اما در روز عید سعید فطر مردم لباس نو می پوشند و پس از ۳۰ روز روزه داربودن در محلهایی به نام (عیدگاه) جمع می شوند و نماز عید فطر بر پا می دارند و همچنین فطریه می دهند. سپس به خانه اقوام و خویشان می روند و عید را تبریک می گویند. در روز عید قربان نیز مانند عید فطر، نماز عید را در محل عیدگاه بر پا می دارند و سپس قربانی (معمولآ شتریا بز) را ذبح کرده و گوشت آن بین فقراو مستمندان تقسیم می شود. در این روز به خانه اقوام وآشنایان می روندو حلالیت می طلبند.مراسم دید وبازدید این عید تا سه روز ادامه دارد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن